Ogrzewanie budynków mieszkalnych

SYSTEMY OGRZEWANIA KOTŁAMI ATMOS

 

ATMOS jest czeską firmą, obecnie jeden z największych europejskich producentów kotłów na węgiel i drewno. Swoje wyroby eksportuje do 14 państw. Asortyment składa się ze zgazujących kotłów na drewno o mocy od 14 do 100 kW oraz na węgiel i drewno o mocy od 18 do 80 kW. Wyroby te wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród użytkowników drewna opałowego i instalatorów swoją dobrą funkcyjnością, jakością oraz bardzo atrakcyjną ceną.

 

Zgazowujące kotły na drewno przeznaczone są do oszczędnego i ekologicznego ogrzewania domów jednorodzinnych, bloków, mieszkań, zakładów produkcyjnych i innych podobnych obiektów. Stanowią źródło ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Paliwem do tych kotłów może być drewno zarówno w postaci dużych polan, jak i małych odpadów drzewnych. W kotłach można spalać suchą masę drzewną, o wilgotności do 20%, czyli wszystkie naturalne odpady drewna: polana o długości do 100 cm i średnicy do 20 cm, szczapy, ścinki, trociny oraz brykiety drzewne. Trociny i wióry należy mieszać z większymi gałęziami i polanami. Zastosowanie mają tutaj także brykiety z biomasy. Spalanie drewna powyżej wilgotności 20% powoduje zwiększenie ilości spalanego paliwa, obniża moc kotła i skraca żywotność korpusu kotła

 

Obsługa

Większość czynności związanych z obsługą wykonuje się tylko raz, podczas rozpalania w kotle, na początku sezonu grzewczego. Rozpalanie odbywa się w podobny sposób, jak w tradycyjnych kotłach. Czas spalania wsadu czyli stałopalność przy mocy maksymalnej producent określa na 2 - 3 godzin. Przy prawidłowo dobranej mocy kotła do powierzchni budynku i w zależności od rodzaju drewna (mały ciężar właściwy np. sosna) lub duży ciężasr właściwy np. buk. Praktycznie czas spalania wsadu waha się od 5 do 8 godzin.

 

SYSTEMY OGRZEWANIA TURBOKOMINKAMI

Turbokominek daje możliwość ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej jako urządzenie samodzielne lub w systemie zintegrowanym z: kotłami gazowymi, olejowymi, elektrycznymi, pompą ciepła i kolektorem słonecznym.

 

 

 Zalety turbokominków:

- wbudowany wymiennik ze stali nierdzewnej do pracy kominka w systemie zamkniętym
- kontrolowany proces spalania zarządzany mikroprocesorem
- wysoka sprawność - 87%
- mikroprocesorowy system sterowania
- ogrzewaniem niskotemperaturowe zapobiegające pyleniu
- możliwość ogrzewania i regulacji temperatury we wszystkich pomieszczeniach budynku za pomocą instalacji CO
- ogrzewanie ciepłej wody użytkowej w zasobnikach
- najtańsze źródło energii po energii solarnej.



Palenie w turbokominku przez kilka godzin dziennie przynosi do 50% oszczędności w stosunku do oleju czy gazu. Proces spalania jednego załadunku trwa od 2 do 10h i jest uzależniony od zapotrzebowania na ciepło i jakości spalanego drewna.